הטיפולים

חדש במרפאה - בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן חלל הפה

ד"ר ברנרד דהן, מומחה לרפואת חניכיים, מרפאת מומחים מוריה, חיפה  

מטופלינו רבים אשר עברו במרפאתנו טיפול פריודונטלי (חניכיים) מקיף, נוהגים להגיע מידיי חצי שנה או פחות, למעקב שיגרתי תקופתי. המפגש כולל ניקוי אבנית ע״י השיננית ובדיקת מומחה. פרוטוקול זה מבוסס על מחקרים מדעים ארוכי טווח ומוכיח את עצמו עד היום, והוא הבסיס לשמירת תוצאות הטיפולים. בסיום הניקוי, הרופא נוהג לבדוק את מצב החניכיים, מאתר ומזהה מוקדים זיהומיים חדשים. 

המפגש הקבוע שיננית/רופא/מטופל, יוצר קירבה מיוחדת, ואנו בקו ראשון לגילוי מוקדם של תופעות חריגות בפיהם של מטופלינו. השיננית והרופאים, אחראיים ומסוגלים לגלות התפתחויות פתולוגיות מפתיעות מעבר לבעיות חניכיים, כמו נגעים פרה-סרטנים או פצעים חשודים שונים.

לאור העובדה כי סרטן הפה הינו אחד הקשים ביותר, ועצם העובדה כי צוות המרפאה, חשוף לפיהם של מטופלינו, אנו רואים בגילוי מוקדם של סרטן הפה, חשיבות עליונה ושליחות מהמדרגה הראשונה.

בסיום הטיפול אצל השיננית ובמהלך בדיקת החניכיים, המומחה מבצע בדיקה קלינית של הרקמות בפה. תיבדק רירית הפה בדופן הפנימי של השפה העליונה ותחתונה, בלחיים, בחך הרך והקשה, בדיקת הפארינקס (גרון) ובדיקת בסיס הלשון ורצפת הפה.

בדיקה זו נערכת פעם בשנה ואינה פולשנית . היא מינורית, מהירה ומתבצעת במסגרת הטיפול התקופתי ואינה כרוכה בתשלום.

התגובות מצד המטופלים לבדיקה זו, הינן חיוביות מאוד ומעודדות אותנו להמשיך ולהתמיד במשימה. במידה ומתגלים ממצאים חשודים, המטופל מופנה מיידית לגורמים המתאימים לבדיקות מעמיקות יותר.

אין צורך להדגיש כי, גילוי מוקדם וטיפול מתאים של נגעים בהתפתחות מסוגל להציל חיים!

מעט נתונים על סרטן בחלל הפה:

א-סרטן חלל הפה הינה מחלה קשה- 

סרטן בחלל הפה הינה אחת המחלות הקשות במחלות הממאירות בגוף האדם. היא שכיחה יחסית ונמצאת במקום השישי במחלות הממאירות. היא מחלה קשה ממספר היבטים:

 1. תמותה עד 50% תוך חמש שנים (יותר מסרטן העור או סרטן צוואר הרחם).
 2. המודעות למחלה נמוכה יחסית גם במערכת הרפואית וגם בציבור.
 3. יכול להוביל לעיוותים בפנים עם מגבלות באכילה, דיבור, בליעה ומלווה בפגיעה נפשית, תדמיתית, חברתית וקהילתית.
 4. אין כאבים בשלבים הראשונים וכך מקשה על גילוי מוקדם.
 5. במקרים רבים, הנגע הראשוני מסתתר ומתחבא באיזורים שמטופלים לא רואים (רצפת הפה, צד הלשון, בחך הרך או הקשה). 

ב-חשיבות הגילוי המוקדם: 

בגלל שהשלבים הראשונים של המחלה שקטים, גילוי המוקד משפר את סיכוי ההישרדות ושמירה על איכות חיים. לרופא השיניים ולשיננית, יש תפקיד חשוב בגילוי זה. מומלצת בדיקת רירית הפה פעם בשנה, לפחות. הבדיקה סורקת את כל הרקמות בחלל הפה.

פצע או נגע אשר לא מתרפא מעצמו תוך 10 ימים הינו חשוד, במידה וקיימת תופעה כזאת, יש להתייעץ עם מומחה ברפואת הפה, מומחה לפה ולסת ומומחה ברפואת החניכיים. יתכן ויוחלט על ביופסיה (לקיחת דגימה של האזור החשוד והאזור הבריא).

ג-גורמי הסיכון: 

הגורם העיקרי הוא הטבק והעישון.  צריכת אלכוהול נמצאת כגורם שני אך השילוב של שני הגורמים משלש את סיכוי הופעת המחלה.

ד- הגיל וסרטן חלל הפה: 

סרטן חלל הפה הינו, בדרך כלל, מחלה הפוגעת בגיל מבוגר (95% מעל גיל 40) כאשר הגיל הממוצע של הנפגעים, הוא גיל 60. הוא פוגע פי שלושה בגברים.

ה-הסימנים החשודים: 

 • פצע שאינו מתרפא לבד לאחר 10 ימים
 • תפיחות עם או בלי פצע
 • נגע לבן חריג
 • נגע אדום חריג או שילוב חריג של שניהם
 • נגע חום, אפור עד שחור
 • פצע מדמם
 • סרטן חלל הפה השכיח הוא:(Squamous Cell Carcinoma(90%

ו-התפתחות סרטן חלל הפה: 

כמו כל סרטן , ללא טיפול מיידי, הוא עלול לפזר גרורות לבלוטות הלימפה של הצוואר, ריאות, כבד ועצמות. בנוסף, הפה יכול להיות הביטוי לגרורות מגידולים מרוחקים(שד, כבד, ריאות וערמונית).

ז-הטיפול  

המטרה היא כפולה: ריפוי מלא של התהליך הממאיר יחד עם שיחזור צורה ותפקוד הפה.

אם המחלה הוגדרה כמקומית, כלומר, ללא חדירה לרקמות הסמוכות וללא פיזור גרורות, הפרוגנוזה תהיה טובה והטיפול יהיה ״כירורגיה מקומית״ בלבד להסרת הנגע הרקמתי.

אם קיימת מחלה מתקדמת עם חדירה לרקמות הסמוכות והופעת גרורות בבלוטות הלימפה, יהיה צורך בהקרנות מעבר לכירורגיה. במקרים כאלה ,הפרוגנוזה יורדת מתחת ל 50%.

הטיפול הכוללני המשלים ישלב מומחים בתחומים שונים: פה ולסתות, אף אוזן וגרון, מומחה לשיקום הפה, אונקולוג, פסיכולוג, עובדים סוציאלים ופלסטיקאים הטיפול הנפוץ הינו כירורגי, הקרנות, שחזורים שיקומיים משמעותיים כדי לשמור על מראה ותיפקוד סבירים. המיקרוכירורגיה הוואסקולארית והכירורגיה הפלסטית הינם כיום ציר מרכזי בטיפול בסרטן חלל הפה.

ח- סיכום 

מילת המפתח בסרטן חלל הפה כמו במחלות ממאירות אחרות היא ״גילוי מוקדם והעלאת המודעות בקרב הציבור״

Contact
Name:
Please fill name field
E-mail:
Phone:
Message:
Please enter the numbers: Please enter the numbers
Please enter the correct digits
Your message was sent successfully